Když bolí eSÍčka

29.04.2024

Občas od lidí slýchám, že mají zablokovaná esíčka, ale často mívám pocit, žesi nejsou tak docela jistí, co a kde že to mají přesně zablokované. Pojďme tedy vnést do situace s esíčky trochu světla. 

Nejsou to totiž esíčka, nýbrž eSÍčka, od zkratky SI, sacroiliacalní kloub, tedy skloubení mezi kostí pánevní a kostí křížovou. SI skloubení je párové a poměrně málo pohyblivé, ale jeho malý pohyb potřebujeme k řadě pohybů velkých. Jeden za všechny - chůze. Pro zdravou a bezbolestnou chůzi pohyb v SI kloubu potřebujeme zcela nezbytně.

Blokády SI kloubů nacházím poměrně často, avšak málokdy je pes zakopán v SI. Naše pánev složitá křižovatka, kde se potkává mnoho řetězců svalových i fasciálních a odráží se zde jak nastavení páteře a trupu, tak nastavení dolních končetin. A aby toho nebylo málo, často zde schováváme i nezpracované emoce. Nejčastěji v oblasti pánevního dna a svalu iliopsoas. A tyto emoce pak ovlivňují napětí zmíněného svalstva, což opět může vést k blokádě SI kloubů.

Zvláště na jaře, v období dřeva zde můžeme nalézt emoce, které jsme při ponoru do hloubky v období vody nezpracovali, ale i nějaký ten, nejen jarní, hněv.

Rozhýbat vlastní blokádu jde poměrně snadno vhodnou manuální technikou, nebo cvikem. Avšak postarat se o to, aby se blokády nevraceli, vyžaduje individuálnější přístup, podle konkrétních příčin u každého z nás.

Pohyblívá eSíčka po celý rok 

Vám za Inspiritu přeje Petr